10 důvodů proč pít kefír

10 důvodů proč pít kefír

Kvašený mléčný nápoj, který známe pod názvem kefír, nejen, že velmi dobře chutná, osvěží, ale je i velmi zdravý! To věděli i obyvatelé Kavkazu a Tibetu, kteří si své tekuté bílé zlato velmi dlouhou dobu před okolním světem střežili. Dnes, chvála Bohu, jsou kefírová houba i zrna po světě velmi rozšířena, můžete je jak zakoupit, tak získat darem od svých známých popíječů kefíru, kterým se tibetská houba (i krystaly) množí jako ty naše české houby po dešti.

Většina lidí kefír pravidelně nezařazuje do svého jídelníčku. Pokud k nim patříte i vy, je to velká škoda. Kefír má totiž na lidský organismus jednoznačně a prokazatelně blahodárný vliv. Účinky kefíru na sobě poznáte téměř okamžitě. Prozradím Vám, co všechno kefír dokáže a proč je plný zdraví.

Probiotika- to je oč tu běží. Věčně zmiňovaná a tolik potřebná. Určitě o nich nějaké povědomí máte. Ale víte, proč jsou tak důležitá? Můžeme si je představit jako přátelské bakterie, které mají pozitivní dopady na lidské zdraví. V našich střevech bydlí asi 2 kg bakterií, které přímo ovlivňují imunitu i nervový systém. Mezi nimi jsou i tyto prospěšné bakterie mléčného kvašení, tedy zmíněná probiotika (pro = příznivý, bios = život) a nepřátelské bakterie ničí. A proto, aby všechno v našem těle, potažmo v našich střevech klapalo jak má, jsou probiotika nutná.

Snídáte li denně jogurt právě proto, abyste do sebe dostali probiotika, zkuste udělat změnu a vyměnit jej za kefír. Ten je dokonce zdrojem probiotik výrazně bohatším.😊 Kefírová zrna obsahují přibližně 30 kmenů bakterií a kvasinek, zatímco jogurt maximálně 7 prospěšných bakterií a žádné kvasinky.

Kvasinky jsou velmi důležité, protože pomáhají udržet choroboplodné kvasinky, jako je například candida, na uzdě. Probiotika kefírového mléka, na rozdíl od jogurtu, váš střevní trakt osídlí, namísto aby jím pouze prošla.

Vybrat si můžete mezi dvěma druhy:

  • Mléčný kefír – živočišné či kokosové mléko.
  • Vodní kefír – vyrábí se ze slazené nebo z kokosové vody.

Třebaže se základ kefíru liší, proces jeho výroby je neměnný a má velmi podobné blahodárné účinky na vaše zdraví. Zatímco pro výrobu mléčného kefíru se používá tibetská houba, na vytvoření vodního kefíru potřebujete tibetské krystaly.  Ať už si pro kefír zvolíte jakýkoli základ, bakterie si pro svůj růst v každém případě žádají cukr. Ve výsledku však kefír obsahuje velmi málo cukru, neboť živé aktivní kvasinky během fermentace většinu cukru spořádají.

Jak chutná mléčný kefír? Fermentovaný mléčný nápoj má nakyslou chuť, kterou se dá přirovnat k řeckému jogurtu. Velmi záleží době kvašení, čím déle necháte kefírová zrna pracovat, tím kyselejší chuť získáte. Mléčný kefír není přirozeně sladký, ale vy si jej můžete podle libosti dochutit. Nemusíte kefír pouze pít, můžete jej použít i jako základ pro polévky, omáčky, krémy, jogurty nebo buchty.

Jak chutná kokosový kefír? Kokosový kefír můžete získat buď z kokosového mléka, nebo kokosové vody. Kokosové mléko vyrobíte rozmixováním kokosové dužiny s vodou, a poté odstraníte bílou dřeň, takže vám zůstane pouze tekutina mléčné barvy. Kokosová voda je čirá tekutina, která se nachází uvnitř kokosu. Právě kokosová voda a mléko jsou perfektním základem pro výrobu kefíru díky přirozené přítomnosti cukrů. Kokosový kefír je sladší, avšak ne tolik chuťově výrazný, jako živočišné kefírové mléko.

Jak chutná vodní kefír? Vodní kefír má jemnější chuť a světlejší texturu, než mléko. Vyrábí ze slazené vody nebo ovocné šťávy.

Záleží jen na vás, jakému druhu kefíru dáte přednost. Nejlepší a zároveň nejlevnější alternativou jistě bude, seženete-li si kefírová zrna či houbu a vyrobíte si kefír vlastní. Stejně tak si kefír můžete v obchodě zakoupit, ale vlastní je zkrátka vlastní!

1. Zdravé kosti

Kefír zvyšuje hustotu kostí a tím je zpevňuje. Vápník a hořčík jsou pro kosti nesmírně důležité minerály. A právě těmto jmenovaným pomáhá s absorpcí do kostí kefír.

2. Snižuje hladinu cholesterolu

Kefír je vytrvalým a úspěšným bojovníkem proti vysoké hladině cholesterolu.

3. Zpomaluje proces stárnutí a viditelně zlepšuje pleť

Opět je to zásluha probiotik. Pomáhají eliminovat akné a složky kefíru vyhlazují pleť. Obzvláště, když kefír aplikujete přímo na pokožku a problematická místa.

4. Obnovuje rovnováhu střevní flóry

Díky této rovnováze bude vaše zažívání ukázkové. Poradí si jak s průjmem, tak se zácpou.

5. Reguluje krevní tlak

Ikdyž zatím není úplně známo, jak přesně kefír na proces snížení krevního tlaku funguje, přesto je při pravidelném pití kefíru krevní tlak prokazatelně nižší.

6. Zdravé srdce

Kefír zlepšuje průtok krve v oběhovém systému a pozitivně působí na správnou činnost srdce.

7. Pomáhá se spánkem

Mléčné aminokyseliny, které kefír obsahuje, uklidňují a podporují dobrý spánek.

8. Zatočí s kily

Jelikož je kefír plný bílkovin, určitě by měl být součástí jídelníčku, jste li na redukční dietě. Navíc vás pořádně zasytí a máte tak jistotu, že vás nepřepadne zbytečná mlsná, nebo falešný hlad.

9.Prevence před množením rakovinnových buněk

Testy na myších prokázaly, že konzumace fermentovaných produktů zabíjí hned několik rozdílných typů rakovinových nádorů. Bylo tak potvrzeno, že pravidelná konzumace kefíru pomáhá zastavit růst rakoviny prsu. Je všeobecně známo, že se záludným onemocněním, jakým rakovina bezesporu je, se bojuje nejlépe a nejúčinněji s čistým štítem, proto je detoxikace organismu tak důležitá!

Kefír velmi mocně podporuje celkovou detoxikaci organismu díky bakteriím mléčného kvašení, které zabíjí aflatoxiny (jeden z nejsilnějších známých karcinogenů) a další zdraví škodlivé houby.

10.Zbavuje pleť od akné